Single Blog

Başarılı İnsanların Ortak Özelliğinden Yeni Yıl Hediyesine Bir Gönderme… (Kasım 2017)

Derler ki insan hayal ettiği herşeyi gerçekleştirebilir. Peki hayal kurmayı nasıl öğreniriz? Küçükken bize okunan masallarla, oynadığımız oyunlarla başlar hayal kurma serüvenimiz. Eğer daha minicik bir çocukken hayal kurmanın ve sonra onu hayata geçirmenin tadını aldıysak, kitapların büyülü dünyasıyla kopmaz bir bağ oluşur aramızda. Bugün bile hala gerçekten yaşadım mı yoksa okuduğum kitapta mıydı diye ayırt edemediğim tadı damağımda anılarım var gözümün önünde.

Günümüzde nöronlar ile ilgilenen bilim insanları bu anı ve hayal kısmına gayet şahane bir açıklık getirmişler. Beynimizde anılarımızın ve hayallerimizin depolandığı yerin aynı olduğu pek çok kişinin bildiği bir gerçek. Bu nedenle de biz hayalini kurduğumuz şeyleri gerçekleştirebiliyoruz.

Yeni yıla girerken bu sene yapılacaklar listesinin başına “daha çok kitap okumayı koymak” uzun senelerdir süre gelen bir klişe. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin bu yıl yayınladığı verilere göre yılda Türkiye’de kişi başına düşen kitap adedi 8.4. İşin ilginç yanı basılı kitap sayısı gün geçtikçe artıyor. Ama kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada.

Bizlerin kitaplardaki kadar çok deneyimi bir hayat boyunca edinmesi mümkün değil. Ama okudukça onları bazen yaşamış gibi içselleştirerek deneyim , öğrenmeye çalışarak bilgi, hayata geçirerek de gerçekleştirmemiz mümkün. Peki dünyanın en başarılı insanlarının ortak özellikleri nedir biliyor musunuz? Bir kerelik, anlık değil; genel geçer kabul görmüş başarıdan bahsediyorum. Yüksek IQ veya şanslı olmaları değil. Ortak özellikleri okuma alışkanlıkları.

Bill Gates yılda ortalama 50 kitap okurmuş ki bu da haftada aşağı yukarı 1 kitaba denk geliyor. Mark Zuckenberg 2015’te tüm dünyayı kendisiyle beraber iki haftada bir kitap bitirmeye davet etmişti. Warren Buffet’ın okuma alışkanlığı ise günde 500- 600 sayfa civarlarında. Atatürk’ün ise savaş yıllarında bile okumayı sürdürdüğü bilinen bir gerçektir. Prof. Dr. Afet İnan’ın anlattıklarına göre de Atatürk’ün Türk ve dünya tarihi, insanlık tarihi, matematik, strateji, şiir, sosyoloji, ekonomi gibi oldukça zengin bir yelpazede zevk için, bilgi edinmek için ve yazılarına kaynak olması için okuduğu binlerce kitap vardır. Satır araları renkli kalemlerle çizili, sayfa kenarları notlu bu kitaplardan pek çoğu Anıtkabir Müzesi’nde hala sergilenmektedir.
1200 çok başarılı kişi arasında yapılan bir araştırmada çok zengin olanların ortak özelliği okudukları kitapların çok azı roman geri kalanı dünyaya dair daha çok bilgi edinebilecekleri sağlık, ekonomi, iş dünyası, bilimle ilgili. Hem çok başarılı hem çok zengin olanların vakit geçirme amaçlı değil seçici okuma yaptıklarını yani kişisel gelişimleri, eğitimleri ve başarı için okuduklarını gösteriyor. Roman ve dergilerden çok eğitsel kitapları ve yayınları seçme eğilimleri var. En çok tercih ettikleri diğer bir tür de kendilerine hem ilham veren hem de yol gösteren biyografi ve otobiyografiler. Daha az zengin olup başarılı olanlar ise kendilerine hoşça zaman geçirtecek eğlenceli kitapları tercih ediyorlar.

Muhtemelen pek çoğumuzun içinde başarılı bulduğumuz bir kişinin hayatını okuduğumuzda “yaa ben de yapabilirim” kıpırtıları dolaşmıştır. İş ki hayal edebilelim ve hayata dönüşmesine tanık olabilelim. Diğerlerimiz de hoşça zaman geçirmek için sayfaları karıştırıyor olabilir. Yukarıda bahsettiğim araştırma göstermiş ki her ne amaçla okursak okuyalım farketmez. Çok zengin veya başarılı olmasak da alışkanlık haline gelmiş bir okumanın şu faydaları da açıklanmış aynı araştırmada: Stresi ve depresyonu önlemeye yardımcı olmak, yaşlılık kaynaklı unutkanlık ve benzeri rahatsızlıkları önlemek, kendine güven, empati, karar alma becerilerini geliştirmek ve bütünsel olarak yaşam tatminini arttırmak. Hal böyle iken yeni yıl telaşı saran bizlerin sevdiklerimize alacağımız yılbaşı hediyesi neden bir kitap olmasın?

http://www.izmirlife.com.tr/yazi/pinar/3173/yeni-yil-hediyesi

Theta Healing® ve Theta Healer® THINK 'in tescilli markalarıdır. www.thetahealing.com © Copyright 2017