Single Blog

Eyvah Merkür Geriliyor! (Temmuz 2017)

Astrolojiyle yakından ilgilensin ilgilenmesin, herkesi yılda en az 3 kez Merkür gerilemesinden bahsederken buluruz. Kimse Uranüs, Satürn, Plüton’un geri gitme dönemlerinden Merkür’ünki kadar bahsetmez. Diğer gezegenlerin gerilemesi (retrosu) ve bizde yarattığı etkiler onunkinden daha az değildir. Bu kuşkusuz Merkür daha popüler olduğu, daha çok gerilediği veya daha çok sevildiği için değil, Merkür Gerilemesinin yansımalarını günlük hayatımızda daha çok deneyimleyebildiğimiz için. Elektronik aletlerin bozulması, verilerin uçup gitmesi, tartışma ve kavgaların artması gibi uzayıp giden bir liste…

 

NEDİR BU GERİ GİTME HADİSESİ, GEZEGEN TERS Mİ DÖNECEK? Merkür güneşe en yakın gezegen ve yörüngesi dünyadan daha kısa. Dünya merkezli olarak baktığımızda; dünya kendi yörüngesinde giderken Merkür yavaşladığı dönemlerde buradan geri gidiyor gibi gözükür. Böyle adlandırılmasına rağmen aslında geri gitmez.

 

Astrolojik olarak geri hareket gezegenin temsil ettiği özelliklerin güçsüzleşmesi anlamındadır. Pasifleşir ve verici değil alıcı durumunda olabilir.

 

Bir yılda genelde 3 bazen de 4 Merkür Gerilemesi vardır. 2017 yılında – toprak elementi ağırlıklı- 4 gerileme var. Bu yıl ilk olarak 19 Aralık- 8 Ocak tarihlerinde Oğlak burcunda bizi sakinliğe davet eden ilk gerilemeyi yaşadık. Ardından 9 Nisan- 3 Mayıs arasında Boğa Burcu’nda başlayan bir gerilemeyi deneyimledik. Şimdi deneyimleyeceğimiz 3. gerileme 12 Ağustos- 5 Eylül arasında ve o da önemli bir gerileme çünkü Merkür’ün yüceldiği Başak Burcu’nda gerçekleşecek. Bu dönemde tartışmalardan uzak durmalı, iletişim kazalarına meydan vermemeliyiz.

 

Çok açılmamamız, kendi içimizde kalmamız gereken son gerileme de 3-23 Aralık tarihlerinde Yay Burcu’nda gerçekleşecek.

 

NEDEN HER MERKÜR RETROSUNDA BENİM BİLGİSAYARIM BOZULUYOR DA SENİNKİNE BİRŞEY OLMUYOR? Retronun bizleri bireysel olarak nasıl etkilediği, kendi doğum haritalarımızdaki gezegen konumlarında gizli. Varolan gerilemenin bizi nasıl etkilediği ağırlıklı olarak Merkür’ün kendi haritamızdaki konumuyla ilgili. Haritanın neresinde? Hangi evleri yönetiyor? Retro döneminde hangi açıları alıyor? Bütün bunların cevapları her ne olursa olsun -Merkür’ün yöneticisi olduğu- İkizler ve Başak burçları genelde etkiyi en çok yaşayan burçlardır. Bu burçlarda doğduysak veya yükselenimiz bu burçlardaysa yılda 3-4 kez en az 3 hafta hep korkunç şeylerle mi boğuşacağız? Tabii ki hayır. Bu arada gerileme kendi burcumuzdaysa günlük hayata yansıyan karmaşa biraz daha fazla göze batabilir.

 

Gerileme dönemlerinde gezegenlerin sembolize ettiği konularla ilgili enerjiler dışa doğru değil içe doğru akar. Dolayısıyla dışsal iletişim her zamanki kadar sorunsuz gerçekleşmez, yanlış anlaşılmalar gerçekleşir. Merkür aklın gezegenidir, öğrenme, zeka, analitik ve mantıklı düşünme hep bu gezegenle alakalıdır. Kişinin nasıl bilgi topladığını, düşündüğünü de gösterir. İşi tarafsız bir şekilde veri toplamak, bilgi ve haber akışını sağlamaktır. Mitolojide tanrıların habercisidir. Aynı zamanda bütün tanrıların alanına girebilen tek tanrıdır. Bunlar arasında elçilik görevi de onundur. Dolayısıyla bilinçdışı ve biliçaltı arasında iletişim kuran Merkür’dür. Her tür iletişimi simgeler, bilgiyi dağıtır, organize eder. Ulaşım, okuma, yazma, alışverişten sorumludur. Tüm elektronik aletlerin çalışma prensibi Merkür’le ilintilidir. Ticareti de sembolize ettiği için gerileme dönemlerinde yapılan anlaşma ve sözleşmelerde sorunlar çıkması veya daha sonra bazı değişiklikler gerektirmesi raslantı değildir. Merkür hareketlidir, yerinde duramaz. Bu yüzden seyahatlerle de bağdaştırılır.

 

Gerileme süreçleri içe dönen enerjiyi yaşadığımız için bilinçaltının kendini göstermeye çalışması mümkündür. Bu da ego-zihinle farketmediğimiz inançlarımızın düşüncelerimizin kendiliğinden ortaya çıkmasını getirebilir beraberinde. İçimiz görünür olur !!! Daha önce tepki vermediğimiz olaylara aniden tepki vermeye başlayabiliriz. Aslında bu dönemde iletişim kazalarının olmasının en büyük nedeni budur. EX’DEN NEXT OLUR MU?

 

Eski sevgililerin genelde bu dönmede tekrar ortaya çıkmasının bir nedeni de biliçaltının kendini göstermeye çalışmasıdır. Gerileme bittiğinde de ilişki tekrar bitebilir. Neden? Zihin tekrar devreye girip “O sana uygun değil” diyecektir. Bir söz vardır “Retroyla gelen retroyla gider”

 

MERKÜR GERİLEMESİNİ KRİZ DÖNEMLERİNDEN FIRSAT DÖNEMLERİNE ÇEVİREBİLİR MİYİZ? Gerileme dönemleri aslında kendimize dönmek için bize sunulan fırsatları barındırır. Kendi içimize döndüğümüz dönemler olduğu için yaratıcılığımız artış gösterebilir. Uzun zamandır yazmak istediğimiz makaleyi bu dönemde yazabiliriz. Kendimizi bir türlü başlayamadığımız kitabın aniden son sayfasını yazarken bulup şaşırabiliriz.

 

Kendimizi keşfetmek, neleri bastırdığımızı bulmak, gerçek ilgi alanlarımızı saptamak için harika bir dönemdir.

 

En iyi kişisel gelişim çalışması yapılacak zamandır. Kendine ulaşmanın bu kadar kolay olduğu görünce şaşıracaksınız.

 

Tanıdıklarınız da aynı süreçlerde olacakları için daha önce farketmediğiniz yönlerini farketmeniz mümkündür.

 

Hayatımızda bize engel olan düşünceler, düzeltmemiz gerekenler, aldığımız kararları gözden geçirmek; bütün bunları farketmemiz için uygun bir zaman aralığıdır. Sadece değişimi yapmak için Merkür’ün düze dönüp hız kazanmasını beklemek daha uygun olacaktır. Bunu pilav yapmak için pirinci ıslatmak gibi düşünelim. Pirinç suda ne kadar kalırsa pişirdiğimizde o kadar diri ve lezzetli olacaktır. Yalnız pişirdikten sonra demlenmesini beklemek şartıyla…

 

Durmamıza, dinlenmemize olanak sağlar.

 

Uzun zamandır görmediğimiz eski arkadaş ve akrabalarla biraraya gelebiliriz. Bu muhtemelen daha önce beraber yapılması gerekip yapılmamış birşey için olacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın.

 

Dosyaları düzenlemek, çekmeceleri toplamak, faturaları sakladığınız kutudan 15 yıl önce aldığınız ve çoktan elden çıkardığınız gömleğinizin faturasını ayıklamak için oldukça uygun bir dönemdir. Eliniz değmişken evi toplamanızın, gardrobunuzda duran 5 yıldır 2 beden daha incelince giyerim dediğiniz pantolonları ayıklamanızın, son 20 yıldır hiç spor yapmadığınız halde spor yapmaya başlayınca kullanırım dediğiniz pilates topundan ayrılmanın tam zamanı. Çok meşgul olmanıza rağmen sanki bir zaman aralığı açılmış da bu işlemleri kolaylıkla yapmak için bir fırsat yaratmış gibi hissedeceksiniz.

 

Kaybolan eşyalarınızı aniden bulabilirsiniz.

 

Ertelediğiniz geçmişteki projeleri tekrar ele alabilirsiniz.

 

YUMUŞAK BİR GEÇİŞLE ATLATMAK İÇİN…

 

EĞER ERTELEME İMKANINIZ YOKSA?

 

Çok yönlü kontroller yapın, sırf kendi zekanıza güvenmek yerine uzman bir iki kişinin görüşünü de alın.

 

Anlaşmayı illa ki bu dönemde yapmanız gerekiyorsa, mümkünse esnek şartlar koydurun.

 

Siz de retrodan sonra şartların değişebileceğinin bilincinde hareket edin ve esnek olun.

 

Önceden başladığınız bir iş ise devam etmenizde sakınca yok ama detaylara gene de çok dikkat edin.

 

DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…

 

Risk almaktan ve riskli işlerden uzak durun.

 

Zihinsel takıntılara aldırmayın, düşüncenizi odaklayacabileceğiniz yöntemleri deneyin, meditasyon yapmak gibi…

 

Bu dönemde seyahat planı yapmayın. Önceden yaptığınız bir plan varsa veya zorunlu bir iş gezisine gitmeniz gerekiyorsa bilet, pasaport ve tüm gerekli belgelerin yanınızda olduğundan, geçerli bir vizeye sahip olduğunuzdan emin olun. Tarihleri tekrar tekrar kontrol edin. Bulunduğunuz yerde birden fazla havaalanı varsa kendinizi bir yoklayın, doğru olana mı gidiyorsunuz? Eğer gene de tatile gideceğim diyorsanız eskiden, belki çocukluğunuzda gidip çok sevdiğiniz bir yere seyahat etmeniz daha eğlenceli olabilir.

 

Yanlış anlaşılabileceğiniz bir dönem olduğu için iletişim kurarken dikkatli olun. Sonradan pişmanlık duyacağınız şeyler de söylememeye çalışın. Tartışmayı başlatan asla siz olmayın.

 

Merkür belge alışverişinden de sorumlu olduğu için gönderdiğiniz e-maillerin doğru kişilere gittiğinden, kargoda karışıklık olmadığından emin olun. Gönderdiğiniz yazıları imzaladanız mı, bir gözden geçirin. Hırsızlıklara karşı aldığınız önlemleri kontrol edin. Güvenlik alarmınız çalışıyor mu? Güvenlik şirketine ödeme yaptığınız otomatik ödeme talimatı aniden listeden uçup gitmiş mi? Bilgi hırsızlığını da unutmayın, önleminizi alın.

 

Dedikodu tavan yapabilir, dedikodu olduğunu bilin; fazla takılmayın.

 

Önemli kararlar almayın. Alternatifleriniz hazırlayın, kararı sonra verin.

 

İnternet ve medyada bilgi kirliliğine ve yalan bilgilere inanmayın. Süzgeçinizden geçirip doğruluğunu araştırın.

 

Dergi çıkartmaya başlamak, yeni bir reklam kampanyası hazırlamak, lansman yapmak, yeni internet sitesi kurmak gibi işlerinizi 3 hafta sonraya erteleyin.

 

Yeni eleman almayın, bu dönemi geçici bir destekle geçiştirin.

 

“Yukarıda ne varsa aşağıda da o vardır” derler. Yukarıda saydıklarım bu dönemleri en verimli halde geçirmek için yüzyılların bilgeliğinden faydalanılarak yazılmış ipuçları. Hayatlarımızı kendi tercihlerimizle şekillendiriyoruz. Tercih sizin…

 

Theta Healing® ve Theta Healer® THINK 'in tescilli markalarıdır. www.thetahealing.com © Copyright 2017